Kiemelten fontos feladat a parlagfű-mentesítés
Magyarországon a parlagfű a legtöbb kellemetlen tünetet kiváltó allergén, amely a lakosság jelentős részének egészségét, életminőségét rontja, továbbá a mezőgazdaságban gyomnövényként közvetlenül is gondot jelent, hiszen jelentős terméskiesést is okozhat. A parlagfű elleni eredményes védekezés tehát közös érdekünk.
A parlagfű elleni védekezés alapvetően a földhasználó/tulajdonos törvény által előírt kötelezettsége. A földhasználó/tulajdonos köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és azt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak (október közepe-vége) végéig folyamatosan fenntartani.
A helyszíni hatósági ellenőrzéseket külterületen a területileg illetékes ingatlanügyi hatóság (vármegyei kormányhivatal földhivatali osztályai), belterületen az illetékes jegyző végzi. A helyszíni ellenőrzésről a földhasználó előzetes értesítése mellőzhető.
Az ingatlanügyi hatóság eljárást indít, ha megállapítható, hogy a gyomnövényt érintően semmilyen beavatkozás nem történt az érintett területen, függetlenül attól, hogy a parlagfű mennyire van virágbimbó közeli állapotban.
Ha a földhasználó/tulajdonos nem tesz eleget a védekezési kötelezettségének, a kormányhivatalnak közérdekű kényszerkaszálást kell elrendelnie, amelynek költsége, valamint az ezzel kapcsolatos hatósági feladatok díja minden esetben a mulasztót terhelik. Ezen túlmenően növényvédelmi bírság kiszabására került sor, amelynek összege 15 000 forinttól 5 000 000 forintig terjedhet.
A hatósági feladatok megoszlanak az ingatlanügyi hatóság/jegyző és a növény- és talajvédelmi hatóság között. Az ingatlanügyi hatóság a parlagfű felderítését és a további eljáráshoz szükséges ingatlan-nyilvántartási, földhasználati nyilvántartási adatok szolgáltatását végzi, míg a növény- és talajvédelmi hatóság rendeli el – főszabály szerint – a közérdekű védekezést, továbbá ez esetben a mulasztó földhasználót a közérdekű védekezés költségeinek megtérítésére kötelezi, valamint növényvédelmi bírsággal sújtja.
Amennyiben az ellenőrzéssel érintett területen parlagfű nem található, de megállapítást nyer, hogy az ingatlan gyomos/elhanyagolt állapotban van akkor az ingatlanügyi hatóság a hasznosítási kötelezettség teljesítésére vonatkozó eljárást folytat le.
Amennyiben valaki parlagfűvel szennyezett területeket észlel, bejelentését megteheti Kormányhivatal honlapján (https://kormanyhivatalok.hu/kormanyhivatalok/bacs-kiskun), vagy a parlagfu@bacs.gov.hu e-mail címen keresztül is, vagy használhatja a Parlagfű Bejelentő Rendszert, amely a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) oldaláról közvetlenül is elérhető (pbr.nebih.gov.hu).
A parlagfűvel fertőzött területek minél hatékonyabb felszámolása, a bírságok elkerülése, valamint egy egészségesebb, élhetőbb környezet biztosítása érdekében kérjük, hogy fokozott figyelmet fordítsunk a fentiek betartására.