Támadnak a pollenek! Mit tehetünk?

2025.04.29. 19:01 | Vas Vármegyei Kormányhivatal

Az allergének azok a környezetünkben előforduló anyagok, melyek az arra hajlamos emberekben allergiás reakciót okozhatnak. Hazánkban közel 2,5 millió ember szenved allergiás megbetegedésben.

Ezeknek egy csoportja, a belégzett allergének légúti tüneteket (allergiás nátha, allergiás aszthma), kötőhártya-gyulladást vagy bőrpanaszokat okozhatnak. A hazánkban tenyésző virágzó növények közül mintegy 250 szélbeporzású faj pollenje okoz allergiát, ebből a parlagfű pollenjére pedig csaknem minden 10. ember allergiás.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) legfrissebb jelentése szerint a napokban, a felmelegedés hatására várhatóan fokozatosan megemelkedik a levegőben az allergén növények virágporának koncentrációja. Jelenleg egyszerre közel húszféle allergén virágpora található meg a levegőben, a fák virágpora mellett azonban fokozatosan emelkedik a lágyszárúak, elsősorban a pázsitfűfélék pollenjének mennyisége. A tölgy és az eperfafélék virágporának koncentrációja országosan közepes, helyenként eléri a magas szintet, a nyíré, valamint már a fenyőféléké is országosan közepes. A kőris, a platán, a bükk, a dió, valamint már a pázsitfűfélék és a vadgesztenye virágporának mennyisége is jellemzően az alacsony - közepes tartományban alakulhat. Alacsony koncentrációban jelen van még a levegőben a ciprus- és tiszafafélék, a juhar, a fűz, a gyertyán, a komlógyertyán, az ostorfa, a sásfélék és az ernyősvirágzatúak pollenje.

Továbbra is jelen van a levegőben a „nyárfaszösz”, ami azonban a tévhittel ellentétben nem okoz pollenallergiás tüneteket, mivel valójában a nyárfa terméséből és annak szél által való elterjedését segítő, üres, levegővel telt, allergén fehérjéket nem tartalmazó részéből áll.

Az allergiások számára a pollenterheléssel kapcsolatos tájékoztatás a gyógyszerbeszerzés vagy a szabadidős tartózkodás tervezésénél elengedhetetlen. A pollenterhelés monitorozását az NNGYK irányítása alá tartozó Aerobiológiai Hálózat koordinálja.

Monitorozás céljából Vas vármegyében Szombathelyen, a Vas Vármegyei Kormányhivatal Sugár úti épületének tetején található egy mintavevő eszköz. A vármegyeszékhelyen 2005 óta működik pollencsapda, amely 30-50 km sugarú terület pollenterheléséről nyújt információt. A készülék a mérési eredményeket 24 órás átlagban adja meg, amely jelentés formájában az NNGYK honlapján is elérhető.

Jótanácsok a szénanátha tüneteinek csökkentése érdekében:

  • Rendszeresen kövessük nyomon a pollenjelentést, használjunk pollennaptárat!
  • Kerüljük a dohányzást, ami fokozza az allergia tüneteit!
  • A szabadban töltendő időt a hajnali és esti időszakra tervezzük!
  • A szellőztetést az éjszakai vagy hajnali órákra időzítsük!
  • Használjunk szűrővel ellátott légkondicionáló berendezést!
  • A lakásunkban rendszeresen takarítsunk nedves ruhával, alaposan porszívózzunk!
  • Ruházatunkat, ágyneműnket gyakran mossuk, és zárt térben szárítsuk! Hajunkat lefekvés előtt naponta mossuk meg!
  • Szabadidős tevékenységeknél részesítsük előnyben az erdős területek, magas hegyek, tengerpart területeket!
Forrás: Vas Vármegyei Kormányhivatal